Zakątki

Termini Imerese

Termini Imerese
Miasto Termini Imerese pamięta swą przeszłość w przybyszach ze spalonej przez Kartagińczyków Himery. Czci też poetę Stezychora, który miał naprawdę na imię Tyzjasz (Stezychor to raczej jego przezwisko „Ustawiacz chóru”). Miał pochodzić z Himery. To ten, który pierwszy napisał palinodię, czyli tekst odwołujący wcześniejsze słowa (nieuprzejme wobec spartańskiej Heleny). Znał dobrze tę palinodię, rekantację Platon. Całe Termini Imerese jest zbudowane z greckich wersetów. Oikologiczne fundamenty sięgają głęboko do poezji Stezychora (ok. 632-ok.556 przed Chrystusem). Jak np. ten umieszczony niedaleko katedry św. Mikołaja: „Bardzo kocha się bawić / i śpiew lubi, i taniec Apollo. / Jęczenie smutne przypadło Hadesowi.” (przeł. Z. Kadłubek).

Termini Imerese

Termini Imerese
Woliera w Parku im. N. Palmeriegi Miasto Termini Imerese leży 40 km na wschód o Palermo. To starożytne Θέρμαι αἱ τῶν Ἱμεραίων. Gdy w 409 roku przed Chrystusem Hannibal zburzył Himerę, mszcząc się za dawne klęski Kartagińczyków, jej mieszkańcy osiedlili się właśnie tu, w Termini Imerese. Do dzisiaj są tu lecznicze gorące źródła. Właściwie nie potrzeba tu parków i ogrodów, bo wszystko jest parkiem i ogrodem. Ale Park (Villa) Palmeriego jest bardzo przyjemnym miejscem. U wejścia do parku stoją dwie woliery. W jednej z nich mieszkają papugi, a w drugiej, jak początkowo sądziłem, gołąbki diamentowe, ale potem się okazało, że to jakieś większe gołębie, być może synogarlice pohukujące fantastycznie co jakiś czas. A Palmeri? Chyba bardziej znany jako Niccolò Palmieri. Pochodził z arystokratycznego sycylijskiego rodu. Pisał traktaty z pogranicza ekonomii, historii i prawa. Wielki czytelnik Davida Hume’a. Był autorem pięciotomowego dzieła, wydanego już pośmiertnie, zatytułowanego „Somma della storia di Sicilia” (1850). Umarł na cholerę w 1837 roku.

Termini Imerese

Termini Imerese
Via Felice Cavallotti

Termini Imerese

Termini Imerese
Katedra

Termini Imerese

Termini Imerese
Monte San Calogero w szalu

Termini Imerese

Termini Imerese
Monte San Calogero/Calógero „Góra św. Kalogera”. Ów Kaloger, czyli po grecku Καλόγερος, był eremitą pochodzącym z Chalcedonu, który żył na Sycylii w VI wieku (zmarł podobno 18 czerwca 561 roku). Jest patronem Sycylii, a szczególnie Agrygentu (po sycylijsku: Girgenti). Górujący San Calogero nad Termini Imerese to czcigodny szczyt, dziwny błękitny dach nad błękitnym morzem; góra majestatyczna, tajemnicza. To jeden z tych widoków, które budzą największą tęsknotę. Oglądałem z różnych stron San Calogero i, przyznaję, zawsze wydawał mi się miejscem zupełnie niedostępnym. Jak by zbyt świętym. Na szczyt zatem się nie wybrałem, odwiedziłem tylko siedemnastowieczny kościół św. Kalogera w Termini Immerese.

Dom Böcklina

Dom Böcklina
Zuryskie atelier Arnolda Böcklina.

Lleyn Peninsula, Walia

Lleyn Peninsula, Walia
'Well, I said, better to wait for him on some peninsula of the spirit. Surely for one with patience he will happen by once in a while...' R.S. Thomas, "Emerging"

Dodaj zdjęcie